Hoppa till innehållet
11 november 2025

Elina Lasu Mattsson: ”Jag vill att allt ska hänga ihop”

Elina Lasu Mattsson är Formsmedjans nya Digital Content Creator. Elina är civilekonom med inriktning mot marknadsföring från Luleå tekniska universitet. Hon ser fram emot att arbeta nära byråns kunder med att producera skarp digital kommunikation där analys, strategi och kreativitet möts.

– Jag tycker att det är viktigt att allt hänger ihop. Att kommunikationen har en genomtänkt och bärande idé, med ett tydligt syfte och mål.

Utanför jobbet spelar Elina innebandy på division 1-nivå och har även erfarenhet som spelande tränare. Något hon tror kan bidra med nya perspektiv även på Formsmedjan.

– Man lär sig mycket av lagidrott. Om samarbete, ansvar och att se helheten. Det gäller i det här jobbet också.

 

Att lansera mer än en produkt
18 aug 2026
Att lansera mer än en produkt

Vissa lanseringar handlar om att sälja en ny produkt. Andra handlar om att ge...

Läs mer

En ny höst. Nya möjligheter att skapa verklig förflyttning.
4 aug 2026
En ny höst. Nya möjligheter att skapa verklig förflyttning.

Efter en sommar med tid för återhämtning och nya perspektiv är vi tillbaka –...

Läs mer

Semesterdags
3 jul 2026
Semesterdags

Nu låser vi dörren till kommunikationsverkstan i ett par veckor. Formsmedjan...

Läs mer

. By Formsmedjan. Powered by YAGO.